ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Α? ΤΑΞΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2016-2017

Οι εγγραφές των παιδιών που θα φοιτήσουν στην Α? τάξη κατά τοσχολικό έτος 2016-2017 και των δύο Δημοτικών Σχολείων του συγκροτήματος, θα πραγματοποιηθούν στο 11ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά από 1 έως 21 Ιουνίου 2016. Από 15-6-2016 ώρα 14:00 ? 15:00 και από 16-6-2016 μέχρι 21-6-2016 ώρα 12:00 ? 14:00.

Εγγράφονται τα παιδιά που έχουν γεννηθεί το 2010.

Για την έγκαιρη προετοιμασία των δικαιολογητικών εγγραφής παρακαλούμε να φροντίσετε για τα παρακάτω.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι:

1.     Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας το οποίο από φέτος θα αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του πληροφοριακού συστήματος myschool του ΥΠΠΕθ. Για το σκοπό αυτό απαιτείται η συμπλήρωση υπεύθυνης δήλωσης με τα παρακάτω στοιχεία:

·        Επώνυμο μαθητή

·        Όνομα μαθητή

·        Όνομα πατέρα

·        Όνομα μητέρας

·        Ημερομηνία γέννησης

Εφιστούμε την προσοχή σας στη σωστή αναγραφή των ζητούμενων     στοιχείων ώστε να μην προκύψουν λάθη.

2.     Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο να φαίνονται ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια.

Οι γονείς που για οποιουσδήποτε άλλους λόγους (προσωπικά δεδομένα και πιθανές παρενέργειες) δεν επιθυμούν τον εμβολιασμό των παιδιών τους, οφείλουν να προσκομίζουν βεβαίωση ιατρικής αντένδειξης από:

α) Περιφερειακά Γενικά Νοσοκομεία

β) Δ/νσεις Υγιεινής της οικείας Νομαρχίας

γ) Ιατροκοινωνικά κέντρα

δ) Ασφαλιστικούς φορείς

ε) Ιδιώτες ιατρούς

3.     Αποδεικτικό στοιχείο στο οποίο να φαίνεται ότι η διεύθυνση της κατοικίας του μαθητή βρίσκεται εντός των ορίων των Σχολείων (λογαριασμός Δ.Ε.Η ή Ε.Υ.Δ.Α.Π ή μισθωτήριο συμβόλαιο επικυρωμένο από την εφορία, ή άλλο επίσημο έγγραφο) στο όνομα του πατέρα ή της μητέρας του παιδιού.

4.     Το Ατομικό Δελτίο Υγείας του παιδιού (Α.Δ.Υ.Μ) συμπληρωμένο από γιατρό ΕΟΠΠΥ ή ιδιώτη ή εξωτερικά ιατρεία νοσηλευτικών ιδρυμάτων.

Οι ειδικότητες των ιατρών που έχουν τη δυνατότητα κατάρτισης και συμπλήρωσης και την ευθύνη υπογραφής του Α.Δ.Υ.Μ είναι παιδίατροι ή γενικοί ιατροί ή σε ειδικές περιπτώσεις παθολόγοι.

Το σχετικό έντυπο παραλαμβάνεται από το Νηπιαγωγείο φοίτησης του παιδιού ή από το Δημοτικό Σχολείο.

5.     Βεβαίωση παρακολούθησης Νηπιαγωγείου

6.     Αίτηση εγγραφής στο Ολοήμερο Πρόγραμμα: Στο ολοήμερο πρόγραμμα εγγράφονται και φοιτούν οι μαθητές των οποίων και οι δύο γονείς  είναι εργαζόμενοι, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους.

Αναζητείστε την ανακοίνωση μας για περισσότερες πληροφορίες στους πίνακες ανακοινώσεων.

Καλές διακοπές και καλό καλοκαίρι.

Ο Δ/ντής

Γεώργιος Λαχανάς